Na Konferenciji o održivosti Minerals 2004, održanoj u studenome 2004. godine u Bruxellesu, nazočnima se obratila dužnosnica Europske Komisije (DG Enterprise, Direktorat za poduzetništvo) Liliana Brykman, izloživši pregled aktivnosti tog tijela u sektoru mineralnih sirovina. Njeno izlaganje prenosimo u cjelosti:
U organizaciji Europske asocijacije proizvođača agregata (UEPG), dana 30.11.2004. u Bruxellesu je održana jednodnevna Konferencija o održivosti – Minerals 2004. Svrha konferencije bila je ostvarivanje dijaloga o bitnim pitanjima vezano uz gospodarenje mineralnim sirovinama, između predstavnika industrije bazirane na eksploataciji i preradi mineralnih sirovina, okupljenih u europska strukovna udruženja, s predstavnicima tijela Europske komisije nadležnih za okoliš i poduzetništvo (DG Environment, DG Enterprise).
Andor Janči, dipl. ing.
e mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
tel.: 610 1031
Zagreb, 11. ožujak 2004.
Unatoč više puta iskazanoj i potvrđenoj potrebi za sustavnim pristupom reguliranju gospodarenja mineralnim sirovinama i brojnim strukovnim inicijativama, na tom se planu do danas na državnoj razini ništa konstruktivno nije dešavalo. I nadalje se mineralne sirovine i rudarstvo doživljavaju gotovo isključivo kao atak na okoliš, istina ponekad nužan, ali u osnovi nepoželjan.
Za takav odnos možemo zamjeriti svim relevantnim društvenim činiteljima, ali ipak najveća odgovornost leži upravo na resornim i strukovnim institucijama, znači na struci koja se nije izborila za odgovarajući status predmeta struke – mineralnih sirovina, djelatnosti – rudarstva i same struke koja može i treba dati mnogo veći društveni doprinos nego što je to danas slučaj.
A kako je to u svijetu?
Za kartu nemetalnih sirovina u potpunosti se koristi geološka kronostratigrafska i litostratigrafska podloga.
Strukturno-tektonski podaci na geološkoj podlozi prilagođeni su petrogenetskoj situaciji prostora.
Standardne boje svih geoloških formacija daju se na geološkoj podlozi karte u blažim nijansama kako bi simboli nemetalnih mineralnih sirovina bili uočljiviji.
Osim simbola koji označavaju genetski tip i veličinu ležišta, primjenjuju se i uobičajeni propisani simboli za aktivne dnevne kopove, zatvorene ili otvorene jamske rudarske radove.
Zbog velikog broja nemetalnih mineralnih sirovina granice izolinija rudonosnih formacija na prognoznoj karti imat će osim karakteristične boje i slovo-brojčane oznake.
Detaljni podaci o svakom pojedinom ležištu unose se u katastarski list ležišta i pojava koji ulazi u obvezni sadržaj digitalne baze podataka. Sadržaj karte nemetalnih sirovina čine oznake i simboli i klasifikacije u pripadajućoj legendi.
Udruga hrvatskih rudarskih inženjera
Prijedlog projekta
OSNOVE GOSPODARENJA RUDNIM BLAGOM REPUBLIKE HRVATSKE